Home Jammu

Congress has finalized the candidates for the following wards for the elections to the JMC

SHARE

The congress has finalized the candidates for the following wards for the elections to the JMC

 

Jammu Municipal Ward No. Area Name of Final Candidates
1 Panjtirthi Smt. Rani Jamwal
2 Julakka Mohalla Sh. Saroop Singh
3 Mast Garh Sh. Sushant Gupta
4 Bhabarian Smt. Sunita Sawhney
5 Talab Khatikan Sh. Umir Moghal
7 Kanji House Smt. Ritu Chowdhary
9 Mohalla Ustad Sh. Sikander Khan
10 Pacca Danga Sh. Gagan Sethi
11 Mohalla Malhotrian Smt. Shakti Shukla
12 Krishna Nagar Sh. Narinder Gupta
14 Bhagwati Nagar Sh. Vinay Sharma
15 Pratap Garh Mohalla Smt. Anita Gupta
16 New Plot Sh. Sunil Kumar
17 Amphalla Smt. Kalpana
18 Sarwal Smt. Kanta Bhan
19 Chand Nagar Smt. Lalita Sharma
21 Gandhi Nagar MS Bhanu Mahajan
22 Shastri Nagar Vinay Kumar
23 Municipal Ward No Nai Bast Vijay Choudhary
24 Rehari Colony (North) Smt. Santosh Chopra
26 Subhash Nagar Sh. Mannu Jamwal
27 Bakshi Nagar Smt. Charanjeet Kour
28 Gurah Bakshi Nagar Sh. Gourav Chopra
29 Rajpura Mangotrian Sh. Manmohan Singh
30 Talab Tillo (North) Smt. Sonika Sharma
31 Talab Tillo (South) Sh. Som Raj
33 Shiv Nagar Sh. Rajesh Sharma
34 Janipura (North) Smt. Shivani Bhagat
35 Janipura (South) Sh. Joginder Singh Chib
38 Paloura Sh. Shiv Raj Singh
39 Toph Sherkhanian Sh. Rajinder Singh Jamwal
40 Poonch House Smt. Kamla Devi
42 Nanak Nagar (West) Neetu Mahajan
43 Nanak Nagar (East) Kulbhushan Sharma
45 Digiana Ramandeep Kaur
46 Sanjay Nagar Dwarka Choudhary Ex Corporator
47 Bahu (East) Rita Kumari Ex Corporator
48 Bahu (West) Rakesh Bhagat
49 Narwal Balachanni Rama Kamal Singh Jamwal (Ex –Corporator)
50 Channi Himmat/Housing Colony Sunita Sharma
51 Channi Himmat/Thager Bahadur Singh
52 Channi Kamala/Channi Bija Surinder Singh Dutt
55 Deeli Pritam Singh
56 Gangyal Satish Kumar Ex Corporator
57 Gangyal Model Town Inderjeet Kour
58 Digiana – Jeevan Nagar Suman Lata
59 Paloura Top Sh. Bhagat Ram
60 Paloura Center Smt. Rajni Bala
61 Patta Paloura Sh. Shashi Kant Bhagat
62 Chinor/Keran/Roop Nagar Smt. Padma lata Bakshi
63 Chinor/ Keran Bantalab Sh. Devi Singh
64 Chak Changarwan Sh. Hoshiar Singh Chib
65 Barnai/Upper Dharmal Smt. Usha Rani
66 Upper Muthi Smt. Payal Chopra
67 Lower Muthi Sh. Ramosh Kumar
68 Greater Kailash Puran chand kundal
69 Sainik Colony Sec. A, B, C. Prabha Slathia
70 Sainik Colony Sec. D, E, F. Namrata sharma
72 Sajat Pura Rashpal Bhardwaj
73 Borh Camp Pawan Bhagat
74 Bathindi Shakeel Ahmad
75 Patanyel, Akelpur Ashwani Sharma